Kdo „vyrábí“ a prodává domény?

Domény samozřejmě nikdo nevyrábí v továrně na soustruhu, ale někdo je nějak vytvořit musí. Tím místem, kde doménová jména fyzicky vznikají, jsou centrální registry. Centrální registr je organizace, která má práva spravovat doménu nejvyšší úrovně (např. cz).

Domény samozřejmě nikdo nevyrábí v továrně na soustruhu, ale někdo je nějak vytvořit musí. Tím místem, kde doménová jména fyzicky vznikají, jsou centrální registry. Centrální registr je organizace, která má práva spravovat doménu nejvyšší úrovně (např. cz). Pro naši domácí doménu .CZ je tou organizací sdružení CZ-NIC. Pro ostatní doménové koncovky existují jiné registry. Pro doménu .eu je to například organizace s názvem EURid, pro slovenské .sk domény je to společnost SK-NIC.

Každá doména nejvyšší úrovně je samostatným světem. A pravidla pro práci s doménami druhého řádu v tomto světě určuje právě příslušný centrální registr. Můžeme to přirovnat k tomu, že v našem lidském životě má každý stát také svoji vládu a svůj právní systém, který je svrchovaným systémem pro dané území. Ve světě doménovém jsou centrální registry právě takovou vládou, která určuje pravidla.

Zkusme si tedy centrální registr představit jako továrnu, která fyzicky „vyrábí“ doménová jména. Jak je pak možné nechat si v továrně „vyrobit“ jméno pro sebe? Mohu jít přímo do továrny? Podobně jako ve fyzickém světě nechodíme přímo do továrny objednávat nové auto, nechodíme do centrálního registru pro doménu přímo. K tomu slouží „prodejní a servisní centra“, tzv. doménoví registrátoři. Registrátory můžeme přirovnat k autorizovaným servisům. Stejně jako se každý nemůže stát autorizovaným servisem renomované automobilové značky, musí také každý registrátor splnit a trvale dodržovat celou řadu podmínek. Musí mít uzavřenou smlouvu s centrálním registrem a centrální registr ho musí „autorizovat“.

Doménová jména objednáváme a obsluhujeme prostřednictvím registrátorů. Registrátoři jsou specializované firmy, které fungují jako prostředníci pro zájemce o doménová jména druhého řádu. Pro vytvoření nového doménového jména tak musíte kontaktovat některého registrátora (například ACTIVE 24), vyplnit objednávku a tu zaplatit. Proces zřízení je obvykle plně automatizovaný, a jakmile se registrátor dozví, že jste svoji objednávku řádně zaplatili, okamžitě předává pokyn k vytvoření domény do továrny (centrálního registru) a tam je doména ihned vytvořena tak, že je zapsáno do databáze a jsou k ní nastavena práva pro držitele, který doménu objednal.

Zpět na seznam témat

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.