Vývoj počtu nových domén

11. dubna 2013 | Nové .CZ domény stále přibývají, tempo však zpomaluje. Letos by se to mohlo změnit.

Podle analýzy společnosti ACTIVE 24, jednoho z největších českých registrátorů domén, kopíruje vývoj počtu domén vývoj české ekonomiky. V posledních 5 letech růst počtu nově registrovaných .CZ domén zpomaloval. Prognóza ukazuje, že letos by se situace mohla mírně zlepšit.

Křivka vývoje registrovaných a zrušených .CZ domén je nebývale přesnou výpovědí o stavu tuzemské ekonomiky v minulých 5 letech. Bankroty společností a projektů se v letech 2008 a 2009 promítly do prudkého zvýšení počtu zrušených domén s nezaplaceným obnovovacím poplatkem a do sníženého tempa růstu registrací domén nových.

Počet .CZ domén, jak ukazují statistiky sdružení CZ NIC, stále roste, ale toto tempo bylo v minulých letech stále pomalejší. Znamená to, že počty nových registrací rostly, s výjimkou roku 2011, pomaleji než počty zrušených domén.

Tento vývoj je logický, s krizí ekonomiky jsou lidé méně ochotní se pouštět do nových projektů. Registrace domén přitom úzce souvisí se zakládáním nových firem a zahajováním projektů, pro které je potřeba zajistit odpovídající webovou adresu. Pokud se více firem zavře, než založí a pokud mají přeživší firmy strach investovat do nových projektů, klesá i zájem o registrace domén,“ komentuje vývoj na trhu marketingový ředitel Active 24 František Grunt.

Závislost vývoje HDP a registrací domén nejlépe vynikne, pokud se podíváme na takzvaný Doménový index. Doménový index je dynamický ukazatel, který vychází z poměru mezi změnou počtu nových registrací a zrušených domén.

Mírný důvod k optimismu dávají čísla za první čtvrtletí letošního roku. Podle nich se dá v roce 2013 očekávat mírné oživení. „Závislost mezi HDP a Doménovým indexem je logickým výsledkem faktu, že ekonomika může jen těžko růst bez inovací a nových projektů. Bude zajímavé pozorovat, zda i v letošním roce bude dynamika počtu .CZ domén tak přesně odpovídat stavu české ekonomiky,“ dodává František Grunt.

Zpět

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.