Jak vybrat správnou doménu?

 • Unikátní doména odpovídající zaměření vašich stránek

  Název domény je vždy jedinečný. Měl by vyjadřovat, o co na vašich stránkách běží. Je přitom jedno, jestli jde o stránky osobní, zájmové, stránky instituce nebo firemní stránky. U osobních stránek volte název domény, který vychází z vašeho jména, např. jenda-vrtal.cz. U zájmových stránek je dobré dát do názvu domény předmět vašeho zájmu či koníčka, třeba disco-tanec.cz.

  Objednat doménu

 • Firemní doména vychází z názvu společnosti nebo produktu

  U stránek firem a společností je pak název domény velice důležitou záležitostí. Dobrá doména pomůže prodat vaše zboží nebo služby. Nevhodně zvolená doména způsobí to, že vás zákazníci na internetu nenajdou. V názvu domény by se měl objevit název společnosti, předmět podnikání či název hlavního produktu. Klidně může jít o přenesený význam, nadsázku či humorný název domény, ale hlavně takový, že si ho lidé zapamatují.

  Příklad vhodně zvolené domény může být elektronický obchod kasa.cz nebo obchod s rybářskými potřebami uplavala.cz. Naopak nevhodný název domény je quick.cz, který má nejasnou výslovnost a lze jej interpretovat několika chybnými způsoby. Navíc doména vychází z anglického slova a tak nemusí být pro české uživatele příliš dobře zapamatovatelná.

 • Jednoslovný nebo maximálně dvouslovný název domény

  Název domény by měl být co nejjednodušší, to znamená v první řadě krátký. Málokdo si zapamatuje název domény, který se bude skládat z mnoha slov. Nebudete jistě chtít po návštěvnících svého webu, aby název domény o délce souvětí recitovali nazpaměť. Ideální název domény je jednoslovný nebo dvouslovný. Pokud použijete 2 slova, můžete je od sebe oddělit pomlčkou pro snazší čtení: moje-domena.cz.

 • Doména - srozumitelná a zapamatovatelná

  Představte si, že budete někomu diktovat název vaší domény po telefonu. Třeba proto, aby se podíval na vaše webové stránky. Pak bude moudré, aby doména byla srozumitelná. Je tedy dobré vyhnout se v názvu domény diakritice, také je vhodné nedát příležitost k záměně měkkého „i“ za ypsilon v názvu domény.

  Pokud bude doména krátká a srozumitelná, bude samo sebou dobře zapamatovatelná. Nejlepší je, pokud se vaše doména stejně píše i čte. Tím se minimalizuje šance, že si někdo doménu zapamatuje s chybou.

Zpět na seznam témat

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.